НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ
ВИХОВАННЯ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ –
ПРІОРИТЕТНИЙ НАПРЯМОК ДІЯЛЬНОСТІ КАНІВСЬКОГО МІСЬКОГО ЦЕНТРУ ТУРИЗМУ

Анотація: У статті розглянуто систему формування громадянина-патріота засобами туристсько-краєзнавчої діяльності в позашкільному навчальному закладі.

Сьогодні Українська держава та її громадяни стають безпосередніми учасниками процесів, які мають надзвичайно велике значення для подальшого визначення, першою чергою, своєї долі, долі своїх сусідів, подальшого світового порядку на планеті. В зв’язку з цим зростає увага до виховання юних громадян – патріотів своєї держави, на виховання в них любові до рідної землі, дбайливого ставлення до неї, до українського народу, шанобливого ставлення до його культури; поваги до культури всіх народів, які населяють Україну; здатності зберігати свою національну ідентичність, пишатися приналежністю до українського народу, брати участь у розбудові та захисті своєї держави.

За 25 років діяльності в Канівському міському центрі туризму Канівської міської ради Черкаської області (КМЦТ) склалася чітка комплексна модель національно-патріотичного виховання учнівської молоді, яка є невід’ємною складовою туристсько-краєзнавчої роботи в закладі. Головна мета – створення виховного середовища, яке сприяло б становленню громадянина незалежної України з яскраво вираженими рисами патріота нашої держави.

Важливе місце в системі національно-патріотичного виховання Центру туризму відводиться краєзнавчо-пошуковій діяльності вихованців. Дізнатися про свій рідний край в минулому і сьогоденні, про свій народ, свій рід, його традиції, звичаї та обряди допомагає робота учнів у краєзнавчих гуртках «Юні етнографи», «Географічне краєзнавство», «Прикладна етнографія», «Народознавчий гурток «Джерело», «Юні скаути», «Історичне краєзнавство», «Етнографічно-вокальний». Вихованці гуртків щорічно проводять родинні свята, краєзнавчі вікторини, беруть участь в обласних фестивалях, стають переможцями обласних та Всеукраїнських краєзнавчо-пошукових експедицій учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна», «Україна вишивана», «Історія міст і сіл України», «Мій рідний край».

Неоціненне значення у національно-патріотичному вихованні підростаючого покоління має музейна педагогіка. Завдяки співпраці педагогічного колективу Центру туризму з науковцями Шевченківського національного заповідника, Канівського природного заповідника, музею «Історія Канева від давнини до сучасності», Канівського музею народного декоративного мистецтва, музею «Літературна Канівщина» проводяться гурткові заняття-екскурсії, заняття-зустрічі та краєзнавчі масові заходи в музеях міста, майстер-класи з виготовлення зразків речей культури та побуту українців, чим забезпечується відповідність національно-патріотичного виховання принципу національної спрямованості.

Відповідно до принципу полікультурності,щопередбачає інтегрованість української культури в європейський та світовий простір, створення для цього необхідних передумов: формування в дітей та учнівської молоді відкритості, толерантного ставлення до відмінних ідей, цінностей, культури, мистецтва, вірувань інших народів; здатності диференціювати спільне і відмінне в різних культурах, спроможності сприймати українську культуру як невід’ємну cкладову культури загальнолюдської, в Канівському міському центрі туризму, починаючи з 2005 року, проводиться співпраця з Міжнародною асоціацією міст-побратимів. В рамках зустрічей з учнівськими делегаціями м. Ламберсар (Франція), вихованці та колектив Центру проводяться круглі столи на тему: «Вплив культури і мистецтва на розвиток творчої особистості», майстер-класи з виготовлення національних сувенірів, творчі виступи. Заклад відвідали делегації з м. Фірзен (Німеччина), відбувся форум учнівської євромолоді з Польщі, Англії, Франції, України, Німеччини. Протягом 2003-2005 років в центрі туризму працював волонтер Корпусу Миру Кевін Макмен.

Великий виховний потенціал для учнівської молоді міста Канева має робота туристсько-спортивних гуртків та гуртків військово-патріотичного спрямування, метою яких є формування і становлення повноцінної особистості, гармонійної людини, патріота держави. Діяльність гуртків «Туристське багатоборство», «Пішохідний туризм», гуртків козацько-лицарського виховання «Джура», військово-патріотичних гуртків «Юний захисник Батьківщини» відповідає принципу соціальної відповідності, щообумовлює потребу узгодження змісту і методів патріотичного виховання з реальною соціальною ситуацією, в якій організовується виховний процес, і має на меті виховання в дітей і молоді готовності до захисту Вітчизни та ефективного розв’язання життєвих проблем.

Вихованцями та керівниками вищеназваних гуртків проводяться туристські походи місцями бойової слави Канівщини, масові заходи «Нумо, хлопці», «Маю честь», «Серця, обпалені війною», туристсько-спортивні та військово-патріотичні естафети, патріотичні проекти «Доблесть і трагедія Афганістану», «70-річчю Дніпровської повітряно-десантної операції присвячується»; розробляються нові тематичні туристські маршрути походів Черкащиною. В рамках співпраці з Клубом-музеєм «Ветеран», міською організацією воїнів-інтернаціоналістів, громадською організацією «Канівський союз ВДВ», Канівським полком Міжнародної громадської організації «Міжнародний союз козацтва» проводяться творчі зустрічі з ветеранами, круглі столи, міські та обласні змагання з пішохідного туризму, спортивного орієнтування, туристсько-спортивні зльоти учнівської молоді, міські змагання за програмою Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), краєзнавчі пошукові експедиції «Козацтво Канівщини», «Моя Батьківщина – Україна», козацькі розваги та квести. У форматі ток-шоу проводяться зустрічі вихованців гуртків з випускниками Центру, сучасними воїнами-захисниками держави. Започатковано співпрацю з Таращанською спілкою воїнів-інтернаціоналістів, зокрема з гуртом «Шураві».

Формуючи громадянина-патріота як соціально-активну, ініціативну і творчу особистість, здатну творити добро, педагоги Центру організовують загальноміські благодійні акції та масові заходи. Вихованці клубу «Альтавіста» щорічно є організаторами та учасниками благодійних концертів «Діти – дітям» та «З надією в серці» (в підтримку онкохворих дітей міста), «Якби всі люди взяли гітари». Започаткували серед позашкільних закладів міста загальноміську акцію «Діти – воїнам», в рамках якої провели ярмарок-продаж сувенірних виробів та благодійний концерт.

Виховати громадянина-патріота неможливо без любові до рідної землі, до її природи. Саме тому при співпраці з Канівським природним заповідником вихованці гуртків КМЦТ проводять екологічні акції, розчищають джерела, висаджують дерева, беруть участь в загальноміських заходах до Дня Землі.

Працюючи на виконання основних завдань Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, педагоги Центру туризму розробили серію маршрутів туристських походів «Стежками історії», серію методичних матеріалів «200-річчю Т.Г.Шевченка присвячується», збірник «Навчальні програми краєзнавчо-патріотичного спрямування», збірники «Виховуємо громадянина-патріота» та «Військово-патріотичні заходи як засіб виховання громадянина-патріота».

Завдяки цілеспрямованій роботі колективу, Центр туризму щорічно в трійці лідерів серед станцій та центрів туризму Черкаської області. Отже, система роботи з національно-патріотичного виховання дає позитивні результати у вихованні учнівської молоді міста Канева в позаурочний час, заповнюючи освітній простір вихованців змістовною, цілеспрямованою діяльністю, спрямованою на формування громадянина-патріота України.

Кiлькiсть переглядiв: 380

Коментарi